Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Zagadka śmierci pod Lodową Przełęczą

red.
materiały promocyjne
Tajemniczy zgon trzech osób pod Lodową Przełęczą to jedna z najgłośniejszych tatrzańskich tragedii. Minęło już 90 lat i nadal nie wiadomo, co się tam właściwie stało.

Niefortunną wycieczkę opisywano w Polsce i za granicą (m.in. w brytyjskim tygodniku "The Observer"). Mnożyły się różne teorie. Rozważano na przykład, czy przyczyną śmierci nie była próżnia, która miała się wytworzyć pod granią Tatr wskutek silnie wiejącego wiatru.

Wszystko zaczęło się w Chacie Teryego - schronisku na progu Doliny Pięciu Stawów Spiskich, ponad Doliną Małej Zimnej Wody w słowackich Tatrach Wysokich. 3 sierpnia 1925 r. po śniadaniu wyruszyli stamtąd w drogę do Zakopanego prokurator z Warszawy Kazimierz Kasznica, lat ponad 40, jego żona Waleria oraz 12-letni syn. Kasznica nie był wytrawnym turystą, podobnie jak jego bliscy. Mógł więc zaniepokoić się padającym rano śniegiem, a chwilę później deszczem. Po niebie przewalały się chmury, coraz silniej wiał wiatr, tymczasem trasa wędrówki poprowadzić miała wpierw na wysoką Lodową Przełęcz (2372 m n.p.m.), a później Doliną Jaworową do Jaworzyny i na Łysą Polanę.

Kasznicowa prosiła o pomoc w dotarciu do Zakopanego przebywających akurat w schronisku taterników. Zgodził się tylko Ryszard Wasserberger, lat 21, początkujący taternik, student matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Niewprawni turyści szli trzy razy wolniej niż przewidują przewodniki. Marsz opóźniał zwłaszcza Kasznica, bo deszcz nieustannie zalewał mu szkła okularów. Na grani dopadła ich zawierucha, z nieba spadały lodowe kule gradu. Potem, podczas schodzenia z przełęczy na drugą stronę grani, Kasznica źle się poczuł. Miał opaść na skałę i powiedzieć: "Jestem bardzo zmęczony. Dalej iść nie mogę". Tracił oddech. Podobne objawy zdradzał 12-latek, a także student - przewodnik rodziny.

Dla kurażu Kasznicowa podała im po odrobinie koniaku, mężowi wlewając go na siłę do ust, bo tak był osłabiony. Na nic się to zdało. Umierali jeden po drugim. Przeżyła tylko kobieta. "Pozostaje sama. Nie słyszy szumu wiatru. Nie czuje zimna, głodu, pragnienia. Zapada w letarg. Na przemian traci i odzyskuje przytomność. Nie odróżnia dnia od nocy. Nie wie, co się z nią dzieje" - tak stan Kasznicowej opisywał przewodnik tatrzański Janusz Jędrygas.

O tragedii pod Lodową Przełęczą oraz o śmierci "poznańskiej piątki" - w miesięczniku "Nasza Historia". Ponadto w lutowym numerze m.in.:

KRAKÓW i MAŁOPOLSKA

Królowa Jadwiga**- nie taka święta jak ją malują**. Jaka była jedna z najważniejszych kobiet w historii Polski. Zmarłą młodo żonę Władysława Jagiełły znamy jako pobożną fundatorkę Akademii Krakowskiej, ale to tylko jedna jej twarz. Kreślimy obszerny portret kobiety z krwi i kości, która na Wawelu rąbała drzwi toporem i na czele armii zajęła Ruś Halicką.

Dzieje Podgórza. W XIX wieku konkurencyjne dla Krakowa miasto założył na drugim brzegu Wisły cesarz Józef II Habsburg. Dlaczego plan ukarania nieposłusznych krakowian się nie powiódł?

Pogodowe szaleństwa. Od -35 do +30 stopni w lutym? Tak bywało przed wojną. Zima stulecia z 1929 r. sparaliżowała Kraków, Małopolskę i cały kraj. Z kolei trzy lata wcześniej panowała wyjątkowo ciepła aura.

Cuda techniki w Krakowie. Wodociąg, kanalizacja, gaz, elektryczność... Na przełomie XIX i XX wieku Kraków przeistoczył się w jedną nowocześniejszych polskich metropolii.

Konfederaci na Wawelu. Niezależnie od tego, czy pochwalamy czy potępiamy konfederację barską, musimy się zgodzić, że odbicie zamku z rosyjskich rąk było brawurową akcją.

Krakowianin na ślubie z Bałtykiem. Przypominamy symboliczną uroczystość z lutego 1920 r., podczas której pierwsze skrzypce grał gen. Józef Haller.

KRAJ i ŚWIAT

Operacja Samum. Warto prześledzić nieznane szczegóły słynnej akcji polskich tajnych służb w Bagdadzie, podczas pierwszej wojny w Iraku.

Córka Marszałka walczy z Niemcami. Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska osobiście dostarczyła aliantom prawie 300 samolotów bojowych.

Fałszywy konsul Austrii wyprowadził w pole całą armię urzędników PRL. O Czesławie Śliwie vel Silbersteinie nakręcono nawet film fabularny z Piotrem Fronczewskim w roli głównej.

Znikające książki. Jak komuniści wymazywali ze zbiorowej świadomości dzieła literatury i ich autorów. Nawet niewinne tytuły mogły trafić na indeks.

Sekrety Mościckiego. W młodości planował zostać terrorystą samobójcą. U szczytu politycznej kariery wywołał skandal obyczajowy. Skończył w kiepskim stylu. Jednym słowem: niepomnikowa sylwetka prezydenta II RP.

Szturm Kołobrzegu. Mija 70 lat od krwawej bitwy na Pomorzu zachodnim. Przypominamy atak na na niemiecką twierdzą Kolberg.

Ireneusz Iredyński - peerelowski artysta przeklęty. Pisarz słynął z burzliwego życia. Spędził nawet kilka lat w więzieniu w Sztumie za rzekomy gwałt. Jaki był naprawdę?

Polscy mafioso w Chicago. Kim byli najpoważniejsi konkurenci Ala Capone? Polskimi emigrantami.

KULTURA POPULARNA

Ava Gardner. „Najpiękniejsze zwierzę świata, kobieta-wamp, legenda” - tak opisywano urodziwą i jedną z najbardziej niepokornych aktorek w historii Hollywood.

Moda, sztuka, rozrywka. Przedstawiamy m.in. historię kultowej apaszki Hermesa, poruszających fotografii Diane Arbus i Pałacu Westminsterskiego, który przez 500 lat był siedzibą brytyjskich monarchów.

Lutowe kalendarium, a w nim m.in. rocznica urodzin Karola Darwina, ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem Polski i emisji pierwszego odcinka serialu „Pan Samochodzik i templariusze”.

Kuchnia, a w niej o daniach z pulardy (niezwykle delikatnego kurzego mięsa) znanych i popularnych w kuchni staropolskiej.

Ożywiamy bohaterów i wydarzenia z naszej przeszłości. Najlepsze pióra i 100 stron pasjonujących historii. Kraków i Małopolska, kraj i świat. Miesięcznik Nasza Historia w kioskach i salonach prasowych.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto