Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowski MOCAK zabetonowany? Maria Anna Potocka dyrektorką aż do 2031 roku! Krytyczne reakcje na decyzję prezydenta

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Maria Anna Potocka będzie zarządzała MOCAK-iem do 2031 roku
Maria Anna Potocka będzie zarządzała MOCAK-iem do 2031 roku Andrzej Banaś, Anna Kaczmarz
Kadencja Marii Anny Potockiej na stanowisku dyrektorskim w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK miała się zakończyć w 2025 roku, jednak w ostatnich dniach Jacek Majchrowski przedłużył kontrakt obecnej dyrektorki o kolejne 7 lat - to najdłuższy możliwy okres. Maria Anna Potocka będzie zarządzała MOCAK-iem do 2031 roku. Ta decyzja wzbudziła w Krakowie wiele negatywnych reakcji.

Maria Anna Potocka dyrektorką MOCAK-u aż do 2031 roku

Jacek Majchrowski wprawdzie nie wystartuje w najbliższych wyborach, ale odchodząc, rozdaje nominacje na ważne stanowiska w krakowskiej kulturze swoim. Krytycy nazywają to "betonowaniem" dyrektorski stanowisk w miejskich instytucjach.

Z początkiem marca prezydent Krakowa przedłużył - na najdłuższy możliwy okres - umowę dyrektorską w Muzeum Sztuki współczesnej MOCAK Marii Annie Potockiej. Umowa zawarta z Potocką 10 listopada 2018 wygasała w listopadzie 2025 roku. Tymczasem już dziś wiemy, że zmiany w MOCAK-u nie będzie aż do 2031 roku.

Jak tłumaczy magistrat, Potocka miała umowę w niepełnym wymiarze godzin, w ostatnich latach łączyła bowiem obowiązki dyrektorskie Muzeum Sztuki Współczesnej i Bunkra Sztuki. Do tej drugiej instytucji Jacek Majchrowski powołał Marię Annę Potocką, by pokierowała galerią w czasie jej remontu. Po oddaniu wyremontowanego Bunkra Sztuki jego dyrektorką została Delfina Jałowik, która została wyłoniona w drodze konkursu.

Tym samym Maria Anna Potocka, jak tłumaczy magistrat, podjęto decyzję o powołaniu na stanowisko dyrektora MOCAK-u w pełnym wymiarze czasu pracy.

- 16 lutego br. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Gminą Miejską Kraków a Marią Anną Potocką w przedmiocie rozwiązania stosunku pracy, a następnie Prezydent Miasta Krakowa powołał Marię Annę Potocką na stanowisko dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK z dniem 1 marca 2024 r. na okres 7 lat w pełnym wymiarze czasu pracy - wyjaśnia Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury UM.

Prezydent Jacek Majchrowski „betonuje” nie tylko miasto, ale i jego instytucje

Magistrat wyjaśnia, że decyzja o ponownym powołaniu Marii Anny Potockiej na stanowisko dyrektora muzeum zapadła po uzyskaniu przez organizatora - zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej - wymaganych opinii związków zawodowych działających w tej instytucji oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję.

- Wszystkie pozyskane opinie (Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Związku Polskich Artystów Fotografików, Rady Muzeum oraz związków zawodowych działających w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK tj. Organizacji Zakładowej NSZZ „Solidarność” oraz OPZZ Konfederacji Pracy) były pozytywne - dodaje Katarzyna Olesiak.

Potocka jednak nie cieszy się autorytetem zwłaszcza wśród młodych krakowskich twórców, doczekała się nawet dedykowanego jej działalności satyrycznego profilu na FB "Masza dyrektorką Krakowa". Część środowiska artystycznego z dużym niepokojem przywitała więc decyzję prezydenta, a słowa krytyki publicznie wyraziła też krakowska posłanka Daria Gosek-Popiołek.

- To oznacza, że prezydent Jacek Majchrowski „betonuje” nie tylko miasto, ale i jego instytucje. Ze szkodą dla nas: odbiorców kultury, artystów i artystek, kuratorów i kuratorek. Tak, uważam że MOCAK potrzebuje zmiany, nowego otwarcia. I konkursu, podczas którego kandydaci i kandydatki publicznie przedstawią plany i koncepcje funkcjonowania tej instytucji. Jednak znowu zamiast szerokiej debaty i transparentnego konkursu, otrzymujemy budzący niesmak spektakl, w którym po kryjomu prezydent zapewnia swojej wieloletniej przyjaciółce i współpracowniczce stanowisko. To symbol arogancji władzy, a przecież w tym wszystkim najważniejsza powinna być sztuka, jej twórcy i twórczynie. Ich wolność twórcza, niezależność. Mam nadzieję, że jedną z pierwszych decyzji nowego prezydenta Krakowa będzie zlecenie kompleksowego audytu tej instytucji, przeprowadzonego przez niezależnego audytora. A potem wyciągnięcie z tego konsekwencji - napisała na FB polityczka Razem.

Ile zarobi dyrektorka MOCAK-u?

Jak dowiedziała się "Gazeta Wyborcza", miesięcznie na konto Marii Anny Potockiej wpływa z tytułu wykonywania obowiązków dyrektorskich przeszło 17 tys. zł miesięcznie, na co składa się wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 9,5 tys. zł brutto oraz 4 tys. dodatku funkcyjnego. Dyrektorce MOCAK-u przysługuje też prawo do dodatku specjalnego do wys. 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

Przypomnijmy, Maria Anna Potocka jest też odpowiedzialna za remont i przystosowanie do celów muzealnych Kossakówki. Prace remontowe rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Remont budynku i otwarcie muzeum poświęconego rodzinie Kossaków planowane jest najpóźniej na wiosnę 2026 roku. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, organizatorem Muzeum rodziny Kossaków.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krakowski MOCAK zabetonowany? Maria Anna Potocka dyrektorką aż do 2031 roku! Krytyczne reakcje na decyzję prezydenta - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto