Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolscy pacjenci mogą korzystać z opieki koordynowanej już w ponad 160 różnych regionalnych przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc, endokrynologii oraz nefrologii, na które najczęściej chorują Polacy
Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc, endokrynologii oraz nefrologii, na które najczęściej chorują Polacy 123rf
Opieka koordynowana w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej daje możliwość leczenia najczęstszych chorób przewlekłych w takich placówkach i wykorzystywania do tego szerszego wachlarza diagnostycznego. W ramach opieki koordynowanej lekarz rodzinny może zlecić pacjentom badania, które do tej pory były zarezerwowane dla poradni specjalistycznych.

Obecnie małopolscy pacjenci mogą korzystać z takiej formy opieki w ponad 160 różnych regionalnych przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. To nie tylko lecznice z dużych miast - Krakowa, Tarnowa czy Nowego Sącza; ale również mniejszych miejscowości i wsi, np.: Ostrowa, Gródka nad Dunajcem, Rzezawy czy Grójca. Kolejne poradnie cały czas mogą składać do Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wnioski o rozszerzenie swoich umów.

5 ścieżek koordynacji

Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc, endokrynologii oraz nefrologii, na które najczęściej chorują Polacy - m.in. nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, cukrzycy, astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy schorzeń tarczycy i nerek. Mogą z niej korzystać dorośli i dzieci.

W przypadku chorych objętych taką opieką lekarz POZ przeprowadza kompleksową poradę, na której ustala indywidualny plan leczenia, obejmujący także edukację zdrowotną. Placówka może realizować opiekę koordynowaną we wszystkich pięciu zakresach lub tylko w wybranym.

Wygoda i bezpieczeństwo

Wprowadzenie opieki koordynowanej wiąże się także z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, jakie może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o EKG wysiłkowe, pakiet badań tarczycowych, Holter EKG, USG Doppler naczyń kończyn dolnych czy echo serca. Wcześniej mogli kierować na nie wyłącznie lekarze z poradni specjalistycznych. Poszerzenie katalogu badań w POZ pozwala skrócić czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, szybciej postawić diagnozę i rozpocząć właściwe leczenie.

W razie potrzeby lekarz POZ ma możliwość zlecenia choremu konsultacji z dietetykiem (np. przy rozpoznaniu cukrzycy) czy wizyty w poradni specjalistycznej. Może również sam skonsultować stan zdrowia swojego pacjenta z lekarzem specjalizującym się w danej dziedzinie - diabetologii, endokrynologii, chorobach płuc, kardiologii, nefrologii.

Nad całością procesu terapii czuwa koordynator, współpracujący z wszystkimi medykami zajmującymi się pacjentem w ramach opieki koordynowanej.

Pacjent objęty opieką koordynowaną zyskuje:

  • wygodę - więcej wizyt, badań i konsultacji w jednym miejscu,
  • czas - wizyty, badania i konsultacje umawia koordynator,
  • bezpieczeństwo - koordynator czuwa nad sprawną realizacją planu leczenia,
  • dostępność - szerszy zakres badań diagnostycznych i dostęp do specjalistów,
  • wiedzę - porady dietetyczne i edukacyjne z zakresu profilaktyki i leczonej choroby.

Możliwość zlecania nowych badań, ustalanie indywidualnego planu leczenia, konsultacje z lekarzem specjalistą w formie lekarz - lekarz oraz lekarz - pacjent, nowe zadania dla koordynatora są odrębnie wycenione i dodatkowo finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Opieka koordynowana jest opłacana niezależnie od stawki kapitacyjnej, czyli podstawowego wynagrodzenia lekarzy POZ. Otrzymują oni na ten cel środki w formie budżetu powierzonego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miechow.naszemiasto.pl Nasze Miasto